Структура файлів


З позиції розробника, сайт умовно можна поділити на два рівні – логічний і фізичний. На логічному рівні сайт являє собою сукупність веб-сторінок, об’єднаних між собою єдиним дизайном, стилем і посиланнями. При цьому на фізичному рівні сайт є і набором файлів різного типу – до складу можуть входити програми, документи, зображення та багато іншого. Продумування і створення зручної файлової структури допомагає не тільки розробнику оптимізувати свою роботу, але й відвідувачеві краще зрозуміти будову сайту.

Для простоти будемо припускати, що ми маємо справу з сайтом, який зроблений за допомогою html-файлів, без всякого веб-програмування.

Перш ніж створювати в корені сайту папки та файли, необхідно розробити структуру сайту – які розділи та підрозділи будуть присутні, як вони будуть називатися. Для прикладу наведемо схему сайту присвяченого оптимізації графіки.

    • Головна сторінка
    • Формати графічних файлів
    • Дозвіл зображень
    • Оптимізація в програмі Photoshop
    • Оптимізація формату GIF
    • Оптимізація формату JPEG Антіальясінг
    • Розрізання зображень
    • Список термінів

Кожен розділ являє собою один HTML-документ, який слід створити і дати йому ім’я. Імена файлів краще називати латинськими символами без пробілів в нижньому регістрі. Такий підхід гарантує універсальність і працездатність на різних платформах.

Перш, ніж присвоювати імена файлам, слід врахувати деякі налаштування веб-сервера, під керівництвом якого працюватиме сайт. Сюди входить: який файл буде завантажуватися першим, чи буде закритий доступ до окремих файлів, як буде здійснюватися відстеження помилок та інші подібні питання.

Який файл завантажувати перший

Зазвичай перегляд сайту починається з головної сторінки. При великій кількості в корені сайту різних файлів, як веб-сервер дізнається, що йому завантажувати автоматично? Звичайно, якщо шлях до файлу вказано безпосередньо, ніяких питань не виникає. Але в більшості випадків, адреса сайту вказується коротко, без зайвих файлів на кінці. Ось тоді читаються настройки сервера і визначається файл, який слід показати, а також, чи є вказаний файл в наявності. Як правило, такий файл має імена index.html, index.htm, default.htm, загалом, список можна продовжити. Щоб не ускладнювати собі життя визначенням, який же файл головніший, це можна встановити самому, використовуючи для цього файл .htaccess, розміщуючи його в корені сайту. Даний файл є конфігураційним для популярного веб-сервера Apache і являє собою звичайний текстовий документ. У ньому слід прописати такий рядок.

DirectoryIndex index.html index.htm

Де через пробіл вказуються імена файлів, які слід переглядати на предмет наявності і запускати автоматично. Після цього, при вказівці шляху до різних файлів і папок, в браузері будуть відкриватися документи, як показано в таблиці (вказівка ​​протоколу http:// для стислості опущено).

Шлях Що запускається
www.mysite.ua www.mysite.ua/index.html
www.mysite.ua/16.html www.mysite.ua/16.html
www.mysite.ua/16/ www.mysite.ua/16/index.html
www.mysite.ua/1/6 www.mysite.ua/1/6/index.html

Як видно з таблиці, навіть якщо шлях до файлу зазначений не повністю, веб-сервер сам підставить відсутні значення. Цим можна скористатися, створюючи посилання на різні документи, на їх працездатність це не вплине.

  • файл .htaccess пишеться без всякого розширення з обов’язковою точкою на початку імені;
  • .htaccess може не працювати на деяких серверах;
  • неповні шляхи, як показано в таблиці, працюють тільки під управлінням веб-серверу, на локальному комп’ютері цей фокус не пройде;
  • якщо файл index.html відсутній в зазначеній папці, браузер покаже список файлів, які в ній містяться.

Заборона доступу до папок

Щоб заборонити відвідувачам дивитися інформацію в окремих папках на сайті, що іноді буває необхідно для обмеження доступу до службової інформації та підвищення безпеки сайту, є два основних способи. Перший – створити порожній файл index.html і помістити його в потрібну папку. Як було зазначено вище, цей файл буде завантажуватися в першу чергу при виборі шляху до папки. А раз він порожній, то і побачити нічого зайвого не вдасться. Другий спосіб – використання знову ж файлу .htaccess, який слід розмістити в потрібній папці. Не варто дивуватися, це універсальний файл і розміщуватися він може в будь-якій кількості і в будь-якому місці сайту.

У ньому треба написати наступну інформацію.

Options -Indexes

Коли браузер відкриває папку, в якій міститься такий файл .htaccess, відвідувач побачить попередження про помилку з номером 403, що означає, що доступ в дане місце заборонений.

Зображення

Всі зображення, що застосовують на веб-сторінках, прийнято зберігати в папці з ім’ям images або img. Така традиція систематизує матеріал, розбиваючи його на блоки. Виходить, що для картинок призначене одне місце зберігання, для скриптів – інше, для стилів – третє.

Відстеження помилок

При правильному створенні всіх посилань ніколи не виникають, так звані, «биті посилання», коли посилання веде на файл, шлях до якого або його ім’я вказано невірно. Однак дана помилка з номером 404 може виникнути і просто, коли неправильно пишуть адресу сторінки. У цьому випадку, добре б підсунути користувачеві повідомлення про помилку, щоб не турбувався і вірив, що все можна поправити. Для цього створюють окрему веб-сторінку, яка буде показана якраз при виникненні подібної помилки. Зв’язати воєдино процес виникнення помилки і наш файл можна знову ж за допомогою кореневого .htaccess. У нього додається наступний рядок.

ErrorDocument 404 /err404.html

Файл називається err404.html і розміщується в корені сайту, слеш (символ /) перед ім’ям файлу пишеться обов’язково.

Файлова структура сайту

Повернемося тепер до сайту, файлову структуру якого слід створити. Тут існує два різних підходи. У першому випадку, кожному розділу відповідає html-документ, що знаходиться в корені сайту. Шлях до нього буде виглядати як www.mysite.ua/optimize.html. Альтернативний варіант – створення папок, які будуть відповідати певних розділів. У кожній папці розміщується файл index.html. Оскільки цей файл вказувати в адресі не обов’язково, то шлях буде виглядати як www.mysite.ua/optimize. На рис. 1 і рис. 2 показані два набори організації файлів на сайті.

Рис. 1. Організація документів по файлах Рис. 2. Організація файлів по каталогах

Яку структуру віддати перевагу залежить лише від волі творців сайту.

Додаткові файли

На якому сайті не обійтися і без додаткових файлів, зазвичай розміщуються в корені сайту. Сюди входять файли, призначені для виконання певних завдань і мають обов’язкове ім’я, а також файли, ім’я яких визначається розробниками.

Обов’язкові імена

index.html – назва головної сторінки, а також веб-сторінок, що розміщуються в папках, які повинні відкриватися при їх вказівці в адресі. Це ім’я, як уже згадувалося, може змінюватися в залежності від типу веб-сервера і його налаштувань. Але зазвичай воно саме таке.

.htaccess – конфігураційний файл веб-сервера Apache. Зазначений сервер є найбільш популярним і поширеним у світі, тому і даний файл можна зустріти повсюдно. Бувають, звичайно, винятки.

robots.txt – файл, призначений для пошукових систем. При індексуванні сайту, в першу чергу шукається він. Приклад заборони для всіх пошукових систем відвідувати папки сайту cgi-bin і images.

User-agent: *
Disallow: /cgi-bin/
Disallow: /images/

favicon.ico – іконка сайту, вона з’являється біля адреси сайту при занесенні його до розділу «Избранное» браузера. Це малюнок розміром 16 на 16 пікселів формату ICO.

Необов’язкові імена

Таблиця стилів – жоден сайт вже не обходиться без стилів, зазвичай розміщуються в окремому файлі. Таке розміщення дає кілька переваг – легко змінювати вид елементів на всіх сторінках, міняючи параметри лише в одному місці, файл кешується і завантажується швидше, зменшується загальний обсяг всіх документів. Файл зі стилем зазвичай має розширення css.

Висновок

Хоча імена деяких службових файлів залежать від налаштувань сервера і можуть мінятися від сайту до сайту, наведені принципи характерні для більшості з них. Для динамічних сайтів, зміст яких формується за допомогою програми, так званого «движка», структура буде дещо відрізнятися від наведеної. Однак і в цьому випадку, службові файли, такі як таблиці стилів, .htaccess, favicon.ico, robots.txt залишаться на місці.

Джерело


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

%d блогерам подобається це: